zondag 4 mei 2025
Orgelpunt door Harrie den Hertog
Beluister deze aflevering hier:
zondag 4 mei 2025
In deze speciale aflevering van Orgelpunt staat de beroemde 18e-eeuwse orgelmaker Albertus Antoni Hinsz centraal. Aanleiding is het verschijnen van een nieuw, rijk geïllustreerd boek over zijn leven en werk, dat op zaterdag 10 mei officieel gepresenteerd zal worden. Te gast in de uitzending zijn Kees Kugel en Albert Rodenboog, auteurs van deze indrukwekkende publicatie. Samen met hen nemen we het boek door en bespreken we in 2 uitzendingen een groot aantal Hinsz-orgels die in het boek aan bod komen.
Albertus Antoni Hinsz (1704–1785) was een van de belangrijkste orgelbouwers uit de Noordelijke Nederlanden. Hij bouwde en restaureerde tientallen orgels, met een ongekende muzikaliteit en vakmanschap. Zijn instrumenten sieren kerken in onder meer Groningen, Friesland en Drenthe. In het boek en de uitzending wordt aandacht besteed aan de historische context, de technische aspecten van zijn orgels en hun vaak rijke onderhoudsgeschiedenis.
Deze uitzending is de eerste van twee afleveringen waarin het werk van Hinsz centraal staat. De tweede aflevering staat gepland op 29 juni a.s.
Te beluisteren zijn opnamen van de orgels van Hinsz, onder meer uit Leens (foto midden), Uithuizen, Zandeweer en Appingedam. Verder kunt u luisteren naar:
Dorthy de Rooij – Juan Cabanilles – Corrente Italiana – Petrus Kerk Leens;
Kees van Eersel – Improvisatie Lof zij de Heer – Bovenkerk Kampen;
Vincent van Laar – Jacob W Lustig – Capricette Nr 1 in C, Nr 2 in a, Nr 3 in G – Nicolaïkerk Appingedam;
Peter van Westerbrink – Friedrich Wilhelm Marpurg – Ach was soll ich Sünder machen, Meinem Jesu lass ich nicht, Allein Gott in der Höh sei Ehr en Brich an, o schönes Morgenlicht -Zandeweer;
Vincent van Laar – Krebs – Von Gott Will ich Nicht Lassen – Uithuizermeeden;
Euwe & Sybolt de Jong – J.S. Bach – Ihr, Menschen, rühmet Gottes Liebe BWV 167 – Martinikerk Bolsward;
Theo Jellema – Gottfried August Homilius – Wer nur den lieben Gott läst walten – Midwolda;
Willeke Smits – J.S. Bach – Fuga in d BWV 538 – Harlingen.
Orgelpunt is hét programma voor liefhebbers van orgels, orgelmuziek en orgelcultuur.
Uw reacties op dit programma zijn altijd welkom. Stuur uw reactie aan: contact@radiobloemendaal.nl.


