zondag 4 mei om 9:30 uur
Opgang door Pieter Beerthuizen
Luister deze aflevering hier terug:
zondag 4 mei 2025
Opening van deze Paaszondag met muziek, rechtstreeks vanuit onze studio. Deze aflevering is samengesteld door Pieter Beerthuizen.
Opgang staat vandaag volledig in het teken van 80 jaar Dodenherdenking na de 2e wereldoorlog. Herdènken, en hèrdenken, twee begrippen die steeds belangrijker worden in een wereld waarin fascisme en nazisme, racisme en discriminatie, genocide en deportaties, onderdrukking, mensenrechtenschendingen en geweld steeds meer voet aan de grond krijgen. Wereldwijd worden we hiermee geconfronteerd, in Amerika, Afrika, het Verre- en Midden-Oosten, Europa en ook in Nederland. We beginnen het steeds ‘normaler’ te vinden, ook onder invloed van social media.
Aanleidingen zijn er vele: dogma’s en ideologieën, al dan niet vanuit religieuze opvattingen, vermeende minderwaardigheid van hele bevolkingsgroepen, machtswellust en grootheidswaanzin van autocratische machthebbers, of hun ongebreidelde hebzucht naar bijvoorbeeld grondstoffen, om maar enkele te noemen. Er bekruipt ons soms een gevoel van machteloosheid: wat kun jij doen, wat kan ík doen om te voorkomen dat we steeds verder afglijden op de helling van het kwaad? Vaak is dat niet veel, op wereldschaal kunnen we doorgaans maar weinig betekenen, maar het minste is toch erover nadenken en je uitspreken. Laten we vooral niet vervallen in onverschilligheid. De muziekkeuze van vandaag probeert dit een geluid te geven.
Te beluisteren is:
1 – P. Seeger / J. Hickerson: “Sag mir wo die Blumen sind”;
2 – B. Zimmerman: “Summer 1945”;
3 – D. Witte: “Het wijnglas”;
4 – R. Goorhuis: “Requiem voor de mens”, deel 1;
5 – B. Holliday: “Strange fruit”;
6 – Anoniem: “Col nidre”.
Uw reacties op dit programma zijn altijd welkom. Stuur uw reactie aan:
contact@radiobloemendaal.nl.

