zondag 15 juni om 9:30 uur

Opgang door Pieter Beerthuizen

Luister deze aflevering hier terug:

Opening van deze zondag met muziek, rechtstreeks vanuit onze studio. Deze aflevering is samengesteld door Pieter Beerthuizen.

Deze eerste zondag na Pinksteren wordt Trinitatis genoemd, het Hoogfeest van de Heilige Drie-eenheid, of Drievuldigheidszondag. God in drie personen: Vader, Zoon en Heilige Geest.
De muziekkeuze voor Opgang van deze zondag is geheel gebaseerd op het lied “Allein Gott in der Höh’ sei Ehr” van Nikolaus Decius, dat (in het Nederlands) in het Liedboek als gezang 302 is opgenomen.
In de periode van Maarten Luther werd gezocht naar een vervanging van misdelen (van het Ordinarium) om de gemeente weer te kunnen laten deelnemen aan de lofzang. Zo ontstond een zogenaamde ‘liedmis’. De melodie van “Allein Gott in der Höh’ sei Ehr” is gebaseerd op het gregoriaanse Gloria, en meer specifiek op de melodie van “In terra pax” daaruit; de eerste regel “Gloria in excelsis Deo” werd in de katholieke dienst voorgezongen door de priester. Het lied heeft vier strofen, waarvan de laatste drie achtereenvolgens de Vader, Zoon en Heilige Geest bezingen.

U kunt luisteren naar:
1 – J. Praetorius: “Variaties over Allein Gott in der Höh sei Ehr”;
2 – G. Böhm: “Variaties over Allein Gott in der Höh sei Ehr”;
3 – N. Decius, H.L. Hassler, H. Ehmann: “Allein Gott in der Höh sei Ehr”;
4 – J.L. Bach: Missa sopra “Allein Gott in der Höh sei Ehr”.

De teksten bij de liederen.

Uw reacties op dit programma zijn altijd welkom. Stuur uw reactie aan:
contact@radiobloemendaal.nl.