donderdag 13 maart 2025
Meditatie in de Veertigdagentijd door Juup van Werkhoven
Beluister deze meditatie hier:
donderdag 13 maart 2025
In de komende veertigdagentijd zendt Radio Bloemendaal zeven programma’s uit rond de zeven hoofdzonden: hoogmoed, hebzucht, afgunst, woede, wellust, gulzigheid en gemakzucht.
Vandaag de tweede aflevering met als thema hebzucht.
Hebzucht is dat je steeds meer wil hebben. Meer dan je al hebt. Meer dan je nodig hebt. Meer dan billijk is. En dat gaat ten koste van de ander. Hebzucht is de oorzaak van ongelijkheid. De schrijnende ongelijkheid in de wereld. Tussen mensen, maar ook tussen landen. De rijke landen en de arme landen. Die grote ongelijkheid is onrechtvaardig.
Jezus keert zich fel tegen hebzucht. Hij waarschuwt: rijkdom is geen garantie. Rijkdom vrijwaart je niet van ongeluk. Je kunt zo maar ziek worden, morgen dood zijn. En wat heb je dan aan al die aardse schatten? Je kunt beter schatten verzamelen in de hemel, voor God. Dan gaat het om je morele nalatenschap. Om wat je betekent, hebt betekend voor de mensen om je heen, voor de wereld.
We kunnen ons moeilijk onttrekken aan hebzucht. Geld besteden, spullen kopen het is de motor van onze economie. Maar door de diensten en de spullen die we kopen zijn we medeverantwoordelijk voor het economisch onrecht in de wereld.
De onvoorstelbare wereldwijde inkomensongelijkheid. Onze spijkerbroek, onze mobiele telefoon wordt gemaakt door mensen in verre landen die te weinig verdienen. Hebzucht is het onvermogen om te delen. Het zorgt voor meer ongelijkheid, het is onrecht. De remedie, het medicijn tegen hebzucht is gulheid, vrijgevigheid, solidariteit en bovenal gerechtigheid.
Gebruikte muziek en teksten
Ein Deutsches Requiem – Johannes Brahms – Koninklijk Concertgebouw Orkest
Woorden uit de Bijbel – Mattheus 6: 19-21, 24
Lied ‘Wie zijn leven niet wil geven’, Huub Oosterhuis en Antoine Oomen – Trijntje Oosterhuis zang
Vaterunser – Arvo Pärth – Escolania de Montserrat – Lluís Travesset zang
John Field nocturne No. 9 in E Minor – Alice Sara Ott piano
Tekst – Dat nieuwe geestkracht ons vervuld – Jan van Opbergen
In Paradisum – Gabriel Fauré – King’s College Cambridge
Foto: Jaap van Werkhoven. Gouden Ferrari, geparkeerd op Sloane Square in Londen.
U kunt zich abonneren op een wekelijkse E-mail met een link naar de uitzending. Was u bij vorige meditaties ook geabonneerd op zo’n e-mail, dan ontvangt u de mails automatisch.
Was u nog niet eerder geabonneerd? Dan kunt u zich hier aanmelden.
Uw reacties zijn altijd welkom, stuur deze aan: juupvanwerkhoven@radiobloemendaal.nl.


